A COVID-19 vírus visszaszorulásával lassan az egész világ kezd visszatérni a szokásos munkavégzéshez. A cégek azonban a járvány hatásának köszönhetően igyekeznek fokozottan odafigyelni a higiéniára.
Azok a szervezetek, melyek alkalmazottai rendszeresen használnak okoseszközöket, különösen nagy veszélynek vannak kitéve, hiszen a készülékek a műszakváltások során gazdát cserélnek. Így különösen ügyelni kell azok megfelelő fertőtleníthetőségére.
Annak érdekében pedig, hogy ez a lehető legegyszerűbb és leghatékonyabb módon kivitelezhető legyen, egyre több vállalat áll rá a higiéniai szempontból könnyen kezelhető eszközök gyártására. Többek közt a vonalkód olvasók és mobil adatgyűjtők iparának egyik legnagyobb gyártója, a Honeywell is.
Tartós kialakítás, egyszerűbb fertőtlenítés
A Honeywell nemrégiben jelentette be, hogy a legnépszerűbb szkennerei, mobil számítógépei, valamint nyomtatói is hamarosan olyan burkolattal kerülnek piacra, mely lehetővé teszi a gyorsabb és hatékonyabb fertőtlenítésüket.
Ezeket a borításokat úgy tervezték, hogy ne csak a hétköznapi felhasználásnak, de az egészségügyi ágazatban elvárt fertőzés- és betegségkezelési igényeknek is megfeleljenek.
Miben más a vírus-biztos borítás?
Nézzük meg kissé közelebbről, miben is különbözik a vírus-biztos borítás, mint a hagyományos eszközök házától.
A fertőtlenítőszerrel történő kezelésre nem felkészített eszközök borítása általában amorf szerkezetű műanyagokból készülnek. Ezeket a műanyagokat általában azért választják a gyártók, mert könnyen és olcsón legyárthatók.
A belőlük készült házak azonban kevésbé biztonságosak, hiszen a kémiai tisztítószerek rendszeres használata hosszabb távon elszíneződést, keményedést és repedést okozhat rajtuk. Ezáltal a szerek könnyen a beszivároghatnak az elektronikába, így a rendszeres fertőtlenítés könnyen tönkreteheti magát a készüléket.
A fertőtleníthető borítások ezzel szemben olyan anyagból készülnek, mely ellenáll a kémiai anyagok hatásainak, és a rendszeres, naponta többszöri tisztítás sem csökkenti eszközeink élettartamát.
Baktériumellenes adalékok?
Az elmúlt időszakban egyre népszerűbbé vált, hogy a gyártók kiemelik azt, hogy termékeik baktériumellenes, antimikrobiális adalékanyagokat tartalmaznak. Az igazság azonban az, hogy ezeknek az adalékanyagoknak a hatása erősen megkérdőjelezhető.
Nincs olyan bizonyíték, ami alátámasztaná azt, hogy az antibakteriális adalékanyagokat tartalmazó termékek használata hatékonyabban óvná meg a dolgozókat és a fogyasztókat a fertőzés terjedésétől.
Bármennyire vonzónak is tűnik tehát, az adalékanyagok gyártás során történő használata képtelen kiküszöbölni az eszközök folyamatos fertőtlenítésének szükségességét és a higiéniai protokoll szigorú betartását.
A Honeywell, mint a higiénia úttörője
Világszerte a Honeywell volt az első olyan cég, amely a vonalkód olvasók iparában bevezette a fertőtlenítőszerekhez kész házak használatát. Eredetileg egészségügyi megoldásként, melyet kifejezetten az erős tisztítószerek gyakori használatával szemben történő ellenállásra terveztek.
A koronavírus megjelenésével ezt a technológiát a cég már általános és ipari felhasználásra szánt termékei gyártása során is alkalmazza, így a készülékek képesek megfelelni a járványhelyzet által bevezetett, új higiéniai protokollok követelményeinek.