A vonalkódolvasó, más néven ár vagy értékesítési pont (POS) szkenner, kézi vagy helyhez kötött beviteli eszköz, amely a vonalkódban található információkat rögzíti
és olvassa. A vonalkódolvasó egy szkennerből, egy dekódolóból (beépített vagy külső), valamint egy kábelből áll, amely az olvasót számítógéphez csatlakoztatja.
Mivel a vonalkódolvasó a vonalkódot csak számokra és betűkre rögzíti majd lefordítja, az adatokat egy számítógépre kell küldeni, hogy a szoftveralkalmazás
értelmezhetővé tegye az adatokat. Vonalkódolvasók csatlakoztathatók a számítógéphez soros porton, USB-n keresztül vagy billentyűzet portal ellátott interfészeszközön keresztül.
A vonalkódolvasó úgy működik, hogy a fénysugarat a vonalkódrairányítja, és méri a visszatükröződő fény mennyiségét.
(A vonalkódon lévő sötét sávok kevesebb fényt tükröznek vissza, mint a köztük lévő fehér területek.)
A vonalkódolva villamos energiává alakítja a fényenergiát, amelyet ezután a dekóder átalakít, és továbbítja a számítógéphez.
A POS vonalkódolvasó-nak négy alapvető típusa létezik - kontakt toll vonalkódolvasó, Charge-Coupled Device (CCD) szkennerek, Imager és lézeres vonalkódolvasók.
A kontakt toll vonalkód olvasó a legegyszerűbb és a legkevesebb rugalmasságot nyújtó vonalkódolvasó.
Nem tartalmaz mozgó alkatrészeket, a tartósság és az alacsony költség miatt terjedt el.
A kontakt toll vonalkód olvasó azonban kihívást jelenthet a felhasználó számára, mivel a vonalkóddal közvetlen kontaktban kell maradnia,
bizonyos szögben kell tartani, és egy bizonyos sebességgel át kell húzni a vonalkódon keresztül.
A CCD-szkenner jobb olvasási tartományt kínál, mint a kontakt vonalkód olvasó és gyakran használják a kiskereskedelmi értékesítésben.
A CCD szkenner tipikusan "pisztoly" kialakítással rendelkezik, és a vonalkódtól legfeljebb 1 hüvelykig kell tartani.
Minden egyes alkalommal, amikor a vonalkódot beolvassák, egyszerre több olvasást hajt végre a hibák csökkentése érdekében.
A CCD-szkenner hátránya, hogy nem képes olyan vonalkódot olvasni, amely szélesebb mint a kivetített fény bemeneti oldala.
A képolvasó, más néven Imager vonalkód leolvasó, egy kis videokamerát használ a képminta leképezésére, majd kifinomult digitális képfeldolgozási technikákat
használ a vonalkód dekódolására. A vonalkódot körülbelül 3-9 hüvelyk távolságra olvashatja, és általában gyorsabb, mint egy lézeres szkenner.
A pénztárgéphez kapcsolaható vagy
a fixen rögzített pultba építhető lézeres vonalkód olvasó -nál nem
kell közel állnia a vonalkódhoz annak érdekében, hogy sikeres legyen a vonalkód leolvasása.
Tükrökkel és lencsékkel rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik a szkenner számára, hogy a vonalkódot a tájékozástól függetlenül olvassa le,
és könnyen tujdák értelmezni akár 60 cm távolságra lévő vonalkódot is.
A hibák lehetőségének csökkentése érdekében a lézersugár legfeljebb 500 szkennelést végez másodpercenként.
Speciális, nagy távolságú lézeres (LORAX) vonalkódolvasó képesek akár 10 méter távolságból is a vonalkód olvasására.